Dnia 6 lipca 2017 roku ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Poniżej przesyłam wyrywkowe zmiany, które wydają się najbardziej interesujące. Ciekawostką jest to, iż pod „płaszczykiem” walki z optymalizacją podatkową odbierane są podstawie możliwości dla przedsiębiorcy do obniżenia podstawy opodatkowania o racjonalne koszty, które powstają w toku działalności.
Ograniczenia dot. uznania kosztów finansowania zewnętrznego.
Wykreślone zostaną w całości obecne przepisy co do cienkiej kapitalizacji, a zostanie zmieniony w całości art. 15c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Według zmian nie będzie miało znaczenia od kogo idzie finansowanie na działalność podatnika (czy to podmiot powiązany czy nie powiązany udziela pożyczki, kredytu itp) – według nowych przepisów podatnicy, będą każdorazowo obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów poniesione w danym roku podatkowym koszty finansowania dłużnego w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa kwotę odpowiadającą 30% dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania.
Powyższe oznacza, że jeżeli spółka wypłaca odsetki z tytułu uzyskanej pożyczki (kredytu, papieru dłużnego) to zaliczy do kosztów uzyskania przychodu jedynie kwotę taka która odpowiada 30 % jej dochodowi w danym roku podatkowym.
To ciekawy przepis, który spowoduje, że każda firma która korzysta z kredytowania długoterminowego będzie musiała ponieść wyższe koszty kredytu (innego finansowania) z uwagi na brak możliwości pełnego wpisania takich kosztów do kosztów podatkowych. Zatem ciężar wzięcia finansowania wzrasta!
Programy motywacyjne
Przychody uzyskiwane w ramach programów motywacyjnych oferowanych przez firmy swoim pracownikom (w tym związane a akcjami warrantami itp. wprost wskazane w ustawie) mają być opodatkowane według skali podatkowej. Z ustawy wynikałoby wprost, że są to przychody ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście lub z innych źródeł.
Teraz są traktowane jako kapitały pieniężne, opodatkowane stawką 19 proc. Chodzi o przychody z realizacji pochodnych instrumentów finansowych lub papierów wartościowych, które pracownicy otrzymują nieodpłatnie od pracodawcy w ramach programów motywacyjnych.
Fiskus uznał, iż chciałby na takich premiach pobrać wyższy podatek.
Nagrody i premie z zysku
Podatnicy nie będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów nagród i premii z zysku (po opodatkowaniu) wypłacanych np. pracownikom i członkom zarządu. Ma to też dotyczyć zaliczek na dywidendę.
Ustalenie w ustawie o CIT źródeł uzyskania przychodu.
W ustawie o CIT wyodrębnione zostanie nowe źródło przychodów w postaci m. in. przychodów z: dywidend, dochodów funduszy inwestycyjnych i towarzystw wzajemnego inwestowania, umorzenia udziałów (akcji), majątku otrzymanego na skutek likwidacji osób prawnych, wartość niepodzielonych zysków w spółce.
Zmiany mają zapobiec tworzeniu straty z operacji kapitałowych i obniżaniu o nią dochodu z działalności operacyjnej. Podatnicy będą bowiem musieli odrębnie wyliczać dochód z zysków kapitałowych i oddzielnie z działalności operacyjnej. Dopiero potem będą go sumować i wobec łącznej kwoty wyliczać 19 proc. CIT.
Zmiany dot CFC.
Zmiany dotyczą też przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Za CFC uznawana będzie spółka, która w państwie siedziby zapłaci faktyczny podatek (a więc niepodlegający zwrotom, odliczeniu itp.) niższy niż połowa hipotetycznej daniny, którą zapłaciłaby w Polsce.
Teraz za CFC jest uznawana spółka, która w państwie swojej siedziby uzyskuje przychody opodatkowane stawką o 25 proc. niższą od polskiej (19 proc.) bądź jest tam zwolniona albo wyłączona z opodatkowania.
W związku z powyższym spółki zakładane np. na Malcie zostaną objęte regulacjami CFC
Niższy będzie próg tzw. przychodów pasywnych (z 50 do 33 proc.) pozwalający na uznanie danego podmiotu za CFC.
Korzystanie z usług prawnika, księgowego.
Planowane jest ustanowienie limitu dot uznania za koszt usług niematerialnych. Chodzi o wydatki na:
- usługi doradcze, księgowe, badania rynku, prawne, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń i innych podobnych;
- korzystanie lub prawo korzystania z autorskich i pokrewnych praw majątkowych, licencji, praw własności przemysłowej, know-how.
Obecnie nie obowiązuje tu żaden limit, jednak od nowego roku Ministerstwo Finansów pragnie aby koszty zewnętrzne mogły stanowić koszt dla podatnika korzystającego z np. księgowego i prawnika do 5% wartości zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację.